Yeni bir tiranozor türü keşfedildi

Çin'de yeni bir tiranozor türü keşfedildi ve hayvana, uzun burnu nedeniyle "Pinokyo rex" lakabı takıldıSonuçları Nature Communications'da yayımlanan araştırmaya göre, tiranozor rex'in kuzeni olan ve uzun burnuyla dikkati çeken bu yeni tür, 9 metre uzunluğunda ve bir ton ağırlığında yırtıcı bir etobur.

İskeleti, Çin'de bir inşaat sahasında büyük ölçüde zarar görmemiş halde bulunan ve özellikleri Edinburgh Üniversitesi'nden bilimadamları tarafından keşfedilen hayvanın, 66 milyon yıl önce yaşadığı ve literature "Qianzhousaurus sinensis" ismiyle geçtiği belirtildi.

Bilimadamı Steve Brusatte, tiranozorun uzun burnunun üstünde bir dizi boynuz bulunduğunu, bunun komik görünüşünün yanı sıra hayvanı diğer hemcinslerinden çok daha ölümcül hale getirmiş olabileceğini söyledi.

"Pinokyo rex"in kertenkeleler ve tüylü dinozorlar gibi küçük canlıları avladığı sanılırken, hayvanın burnunun, kendi boyutundaki diğer dinazorların burunlarından yüzde 35 daha büyük olduğu kaydedildi.

Araştırmacılar, birçok farklı tiranozorun, Tebeşir Dönemi'nin sonunda Asya'da birlikte yaşadığı ve avlandığı görüşünü taşıyor.